Події

Про перші ознаки емоційного вигорання

Емоційне вигорання — це стан, коли не просто втомилася і треба відпочити та виспатися. А коли навіть після сну або кількагодинного відпочинку не відчуваєш відновлення сили. Це коли ти не можеш посміхатися і спокійно дивитися, як власні діти бешкетують і перетворюють на поле битви тільки-но прибрану кімнату. А вибухаєш наче бойова граната. Це коли ти вже не в стані витримувати емоції власних дітей і зачиняєшся у ванній кімнаті, вмикаєш воду та затуляєш вуха.

Емоційне вигорання

Емоційне вигорання

Емоційне вигорання — стан, коли твій внутрішній глечик ресурсів тріснув і більше не може тримати у собі ні ресурсну енергію, ні власні емоції, ні будь-що інше. Все. Мама “скінчилася”.

Емоційне вигорання може призвести до клінічної депресії, яка потребуватиме медикаментозного лікування. Під час емоційного вигорання, щоб дійсно допомогти собі, а не тільки приглушити симптоми, треба міняти весь уклад свого життя, будувати життя своєї мрії. Бо за допомогою симптомів вигорання організм відчайдушно сигналізує, що так, як ти живеш зараз — дуже погано для тебе.

Якщо помітити перші симптоми вигорання, то буде значно легше впоратися з ним і не допустити погіршення стану. Але потрібно пам’ятати одне — саме собою воно не пройде. Не вийде так, що ти потерпиш, нічого міняти у житті не будеш, звикнеш, і потім все налагодиться. Не налагодиться, якщо одного дня ти не приймеш рішення надягнути ту кляту кисневу маску на себе.

Перші ознаки емоційного вигорання:

  • Ти постійно втомлена. Ти вже не пам’ятаєш, що таке бадьорість. Таке відчуття, що вся енергія витікає крізь пальці (згадай метафору про тріснутий глечик). Якщо зранку ти не відчуваєш, що відпочила — це тривожний дзвіночок.
  • У тебе погіршилася концентрація уваги. Ти почуваєшся наче отупілою.
    Хочу зазначити, що стан зниження когнітивних функцій характерно для вагітних та мам, що годують, і він сам згодом проходить. Але якщо ти помітила такі зміни за короткий час, коли не можеш сприймати нову інформацію, навчатися, читати, працювати в тому темпі, до якого звикла, це може бути симптомом вигорання.
  • Ти почала робити більше помилок. У побуті, на роботі.
    У всіх інколи бувають ситуації, коли ми ховаємо хліб в мікрохвильову піч, а електричний чайник несемо до плити. Але якщо такі помилки стаються все частіше, треба звернути на це увагу.
  • Ти дратівлива і тебе все бісить. В гармонійному стані тебе можуть не турбувати такі дрібниці, як книжка, яка лежить не на своєму місці, або розкидані шкарпетки чоловіка, або якщо дитина щось розлила на підлогу. Але в стані вигорання будь-яка дрібниця стає приводом для “випускання злого джина”.
  • Тобі нічого не хочеться. Позвали подруги у гості? — “Ні, я не піду, це так складно з дитиною збиратися і кудись їхати”. Треба приготувати собі щось попоїсти? — “Ні, краще з’їм бутерброд”. Треба підстригтися і пофарбувати корені волосся? — “Ні, і так нормально”. Важко робити навіть те, що ти раніше любила.

Людина у стані вигорання намагається економити залишки енергії. Але вона не зменшує кількість обов’язкових справ, не делегує їх, не думає, як краще розподілити час та ресурси. Вона починає економити на собі! Не розважається, не займається приємними для себе справами, не піклується про себе, не зустрічається з друзями, не гуляє задля свого задоволення. Взагалі удає, що її не існує. І це є величезною помилкою.

Економія на собі не додає вам сили та енергії, а забирає їх.

Щоб вирватися з пут вигорання, треба потурбуватися про себе і зробити так, щоб ваші близькі теж про вас турбувалися. А як це зробити — це вже наступна тема.

Ольга Карпенко

 

Авторка матеріалу — Ольга Карпенко, лікарка-психологиня ГО «Лада»