Події

Здоров’я людини та навколишнього середовища: як дієта може їм допомогти?

Переходячи до здорового раціонального харчування ми можемо вплинути не тільки на власне здоров’я, но і на навколишнє середовище. В той же час, те, що добре для нас не завжди добре для планети. Отже, як нам знайти правильний баланс?

какая диета лучшеДля відповіді на це питання нам знадобиться декілька «інгредієнтів». Крім впливу на здоров’я, глобальне виробництво та розподіл харчових продуктів сприяє зміні клімату та шкодить довкіллю через викиди парникових газів (ПГ), використання води та землі, забруднення та втрату біорізноманіття. Експерти кажуть, що більшість наших нинішніх харчових звичок є нежиттєздатними і завдають шкоди планеті.

Як нам продовжувати харчуватися, не руйнуючи планету?

Одним із найкращих підходів є вживання різноманітної їжі, переважно рослинного походження, зменшення втрат/відходів їжі та покращення практики виробництва продуктів харчування. Прикладом здорових дієт може бути флекситаріанство, пескатаріанство, вегетаріанство або веганство.

Флекситаріанська дієта містить велику кількість рослинних продуктів, помірну кількість птиці, риби, яєць і молочних продуктів, а також низький рівень м’яса.

Територіальна диверсифікована дієта (ТДД, наприклад середземноморська та новонордична дієта) — це варіант флекситаріанської дієти, який в основному включає сезонні продукти місцевого походження.

Вегетаріанська дієта включає продукти рослинного походження, молочні продукти та яйця, але виключає м’ясо та рибу.

Пескатаріанська дієта — це вегетаріанська дієта, яка включає рибу.

Веганська дієта виключає всі продукти тваринного походження (наприклад, м’ясо, рибу, молочні продукти, яйця, мед).

Вибір дієти, яка найкраще підходить для вас і для планети

Ось кілька порад, які допоможуть вам зробити вибір їжі, яка підходить вам і майбутнім поколінням:

Обережно вибирайте продукти тваринного походження – продукти тваринного походження становлять понад 60% ПГ, пов’язаних із виробництвом харчових продуктів у всьому світі. Але викиди різняться в межах цієї групи продуктів харчування: яловичина сприяє утворенню набагато більшої кількості ПГ (на кг їжі), ніж свинина, курка, риба, яйця та молоко. Частково це пояснюється тим, що велика рогата худоба виробляє метан, а також тим, що при виробництві яловичини використовується до 28 разів більше землі, ніж усіма іншими тваринами (включаючи молочну худобу) разом узятих. Це свідчить про те, що, хоча найбільшого зниження вмісту парникових газів можна досягти шляхом виключення м’яса з нашого раціону, в той же час, подібних ефектів можна досягати (хоча і в меншій мірі) використовуючи зокрема флекситаріанську дієту/TDD, яка значно зменшує споживання червоного м’яса, але включає помірне споживання птиці, молочних продуктів, яєць і риби.

Їжте багато зелені – ми можемо допомогти зменшити викиди парникових газів, споживаючи більше рослинної їжі та менше тваринної їжі, особливо червоного м’яса. З точки зору здоров’я, порівняно із західними дієтами, рослинні дієти пов’язують зі зниженням ризику ожиріння, ранньої смерті та захворювань, пов’язаних з харчуванням (хвороби серця, діабет та деякі види раку). Але люди, які взагалі виключають продукти тваринного походження, ризикують отримати дефіцит певних поживних речовин, необхідних для здоров’я. Флекситаріанська дієта або TDD, яка заснована на рослинах і включає лише мінімум червоного м’яса, проте супроводжується помірним споживанням птиці, молочних продуктів, яєць і риби, може забезпечити хороший баланс нутрієнтів, полегшуючи отримання правильних поживних речовин.

Перейдіть на локальні продукти. Вплив їжі на навколишнє середовище залежить від того, як і де вона виробляється, як далеко вона має транспортуватись, преш ніж дістанеться до вас, і як вона зберігалася. Тому викиди парникових газів набагато вищі, якщо ви вибираєте екзотичні фрукти та овочі, які прибули здалеку, особливо якщо вони подорожували повітрям або якщо вони були вирощені в теплицях. Вживання в їжу місцевих продуктів, які є сезонними, може допомогти зменшити вплив вашого раціону на навколишнє середовище, і є ймовірність, що вони також обійдуться вам дешевше.

Будьте різноманітними – різноманітність важлива в нашому раціоні, оскільки компоненти їжі взаємодіють, щоб змінити нашу здатність засвоювати поживні речовини з їжі. Наприклад, лактоза і вітамін D підвищують засвоєння кальцію, вітамінів групи В, фолієвої кислоти, магнію та цинку. Включення широкого спектру продуктів, особливо багатих клітковиною, також може допомогти збільшити кількість типів мікробів, що живуть у нашому кишечнику. Мікроби відіграють важливу роль у підтримці здоров’я. Різноманіття кишкових мікробів можна збільшити, включивши у свій раціон пробіотичні та ферментовані продукти (наприклад, ряжанку, йогурт, кефір).

Фахівці охорони здоров’я відіграють ключову роль у керуванні здоровими дієтами

Якщо ви дотримуєтеся веганської, вегетаріанської або пескатаріанської дієти, щоб уникнути потенційних дефіцитів поживних речовин, варто отримати професійну пораду. Це особливо важливо для немовлят, дітей і підлітків, жінок і людей похилого віку, зазначають автори цієї статті.

В той же час, для флекситаріанської дієти або TDD непотрібні ані спеціальна дієтична освіта, ані добавки. Флекситаріанської дієти легше дотримуватись, якщо ви бажаєте позбутись західної дієти і хочете отримати стабільну здорову альтернативу.

Автори також вказують на важливу роль медичних працівників і політиків у просуванні стратегій здорового харчування в школах, допомагаючи сім’ям дізнатися більше про переваги планування харчування, забезпечуючи в усіх країнах рекомендації щодо здорового харчування та покращуючи доступ до кваліфікованих дієтологів і нутриціологів.

«Переглядаючи критерії здорового харчування, ми наголошуємо, що флекситаріанські та територіальні диверсифіковані дієти (TDD) можуть запропонувати оптимальний баланс між здоров’ям людини та планети без необхідності підтримки з боку медичних працівників» – Moreno et al, 2021.

Джерело: Luis A Moreno, Rosan Meyer, Sharon M Donovan, Olivier Goulet, Jess Haines, Frans J Kok, Pieter van‘t Veer, Perspective: Striking a Balance between Planetary and Human Health: Is There a Path Forward?, Advances in Nutrition, 2021; nmab139