При яких симптомах вагітним обов’язково необхідно звернутися до лікаря?
6 випадків під час вагітності, в яких потрібно звертатися до лікаря, не чекаючи планового огляду.
Під час вагітності жінка повинна особливо відповідально ставитися до свого здоров’я, адже від цього значною мірою залежить перебіг вагітності і здоров’я майбутнього малюка. Дуже важливо прислухатися до сигналів, які подає організм, і вчасно на них реагувати, щоб знизити ризик розвитку ускладнень.
При цьому не всі симптоми і неприємні відчуття під час вагітності свідчать про проблеми з мамою або малюком. Адже в цей період організм перебудовується на новий режим роботи, під час якого він повинен забезпечувати життєдіяльність не однієї людини, а двох (або трьох у випадку з двійнятами). Це супроводжується незвичайними, іноді дискомфортними відчуттями. Так, в межах норми вважається легкий токсикоз у першому триместрі, незначні набряки чи біль у попереку. Але не можна все неприємні відчуття у жінок при надії сприймати як прояв вагітності. Слід розуміти, при яких саме симптомах потрібно негайно звернутися до лікаря і отримати медичну допомогу, щоб запобігти небажаним наслідкам або ускладнення. Адже від того, що відбувається з мамою, безпосередньо залежить стан і самопочуття майбутнього малюка.
Біль у животі
Дискомфорт у животі під час вагітності з’являється досить часто. Наприклад, може виникати біль у боці або в паху, коли ви встаєте з ліжка, перевертаєтеся на бік уві сні і при різких рухах. Це відбувається через те, що зростаюча матка здавлює круглу зв’язку. При цьому біль триває не більше кількох хвилин і є фізіологічним.
Але при сильному, різкому болю, незалежно від локалізації та терміну вагітності, потрібно обов’язково звернутися до лікаря.
Набряки
У чотирьох з п’яти вагітних жінок бувають набряки. Якщо вони незначні і симетричні, це нестрашно. Просто слідкуйте за режимом пиття, проводьте більше часу сидячи або лежачи, поклавши ноги на подушку, більше ходіть, відвідуйте басейн, а також забудьте про звичку класти ногу на ногу.
Потрібно негайно звертатися до лікаря, якщо:
- Набряклість обличчя або живота з’явилася раптово і швидко розвивається;
- Набряклість на одній нозі більше, ніж на інший, і супроводжується болем;
- Набряклість супроводжується підвищеним артеріальним тиском, головним болем або погіршенням зору (все здається розмитим, з’являється чутливість до світла, «мушки» в очах);
- Набряклість супроводжується болем у грудях або утрудненим диханням.
Підвищений артеріальний тиск
Після 20 тижня вагітності артеріальний тиск може бути трохи вищим звичного і не доставляти ніякого дискомфорту жінці. Це в межах норми. Але слід негайно звернутися до лікаря, якщо до підвищеного тиску додалися наступні симптоми: сильний головний біль, «мушки» в очах, закладеність вух, нудота, блювота.
Ранній токсикоз
Ранній токсикоз – це нудота і блювота, які часто супроводжують перший триместр вагітності.
Вважається, що блювота 2-3 рази на добу – це в межах норми: неприємно, але не страшно. Якщо ж блювота відбувається частіше, потрібно, не чекаючи планового огляду, звернутися до лікаря, оскільки є ризик зневоднення, виснаження організму і втрати ваги.
Кровотеча
Тут все просто. При будь-яких вагінальних кров’янистих виділеннях телефонуйте лікареві. А якщо кровотеча сильна і супроводжується болями в животі або попереку, негайно викликайте швидку допомогу.
Температура
При підвищенні температури тіла вище 38°С телефонуйте лікареві. І не приймайте жарознижувальні препарати без його консультації.
Тепер ви знаєте, в яких ситуаціях не варто переживати, а в яких – необхідно негайно звертатися до лікаря. Вчасно надана медична допомога значно знижує ризики розвитку ускладнень як для майбутньої мами, так і для її малюка.
Автор: Андрій Загребельний, акушер-гінеколог, сертифікований тренер ЮНІСЕФ