Події

Маркування пластику. Що загрожує нашому здоров`ю?

Серед найбільших забруднювачів нашої планети пластик посідає одне з перших місць. Сортування сміття дає шанс зменшити кількість пластику на Землі. Але не весь пластик приймається на переробку. Який пластик можна здавати в пункти прийому вторсировини?

маркування пластику

Розрізняти пластик можна за його маркуванням. Для цього потрібно подивитись на дно пляшки чи пластикового виробу. Потрібно знайти знак переробки – це трикутник чи коло у вигляді стрілочок, всередині якого є цифра або літери.

За міжнародним стандартом види пластику маркуються від 1 до 7.

Маркування пластику

1 – пластик PET.  Цей пластик використовується найбільше в світі. З нього роблять пляшки для солодких напоїв, для соняшникової олії чи для побутової хімії. Їх приймають на переробку. Пляшки з PET не варто використовувати повторно. Також досить небезпечно пити з такої пляшки, якщо вона полежала на сонці. У напій виділяються шкідливі речовини.

2 або PEHD – поліетилен високої щільності. Ще пляшки від шампунів, кондиціонерів, засобів для миття посуду та ін. Також використовують для деяких видів молочних продуктів. Ви можете визначити цей пластик за характерною лінією на дні пляшки. Цей пластик безпечний та підлягає переробці. Але він і дорожчий.

4 або LDPE – поліетилен низької щільності. Маркування знайти складно. Його можна визначити, коли намагаєтесь порвати, він тягнеться. На переробку приймаються лише в чистому вигляді. Оскільки багато пакетів брудні, вони не переробляються. Тож в магазин варто ходити з еко-сумочками.

5 – поліпропілен PP. Це контейнери для сирків, сметани, десертів. Він безпечний і підходить для багаторазового використання. І не боїться високих темпертур.

До цього ж виду пластика відноситься «шуршик». Це упаковка для сипучих (цукру, круп, чай зафальовують в нього. Його можна впізнати через те, що він не тягнеться, а також шуршить. На переробку він приймається.

6 PS – полістерол. стаканчики, кришечки для кави. Для контакту з високими температурами він не підходить. Виділяє шкідливі речовини. Тому варто відмовитись від кришочок. А ще краще – використовувати свою багаторазову чашку. Приймають на переробку у чистому вигляді.

Ще є 6 ЕПС – вспінений полістерол. Ви його бачили в супермаркетах. Лотки для м`яса, сиру, готової їжі. Його не приймають на переробку.

Всі види пластику потрібно здавати у чистому вигляді, а пляшки зжимати.

Цифри 3 та 7 – це шкідливі види пластику.Їх не приймають на переробку, вони виділяють шкідливі речовини, які впливають на здоров`я.

3- полівінілхлорид. З нього виробляють лінолеум, рами для пластикових вікон, плівку для натяжної стелі, одяг з кожзму. У харчовій промисловості його використовувати не можна.

7 – всі інші види пластика, які можуть бути небезпечними для людини. Якщо ви бачите ці цифри на упаковці. Ніколи їх не беріть.

Пластик, який не переробляється, можна здавати в спеціальні організації, де його спалюють. Наприклад пакет з таким пластиком вагою до 10 кг, вартує 50 грн. Це світова практика: небезпечні відходи утилізуються за гроші.

Автор: Наталія Рибачик