Яку дієту обрати: наукові дослідження
Серед популярних дієт пацієнти можуть самостійно обрати ту, яка їм подобається. Усі дієти призводять до помірного схуднення, і вчені вважають, що їх відмінності, як правило, зникають через 12 місяців.
Аналіз дієт
Мета-аналіз 121 рандомізованих клінічних досліджень, порівнюючи 14 популярних дієт, виявив, що першою трійкою за середньою втратою ваги та зниженням артеріального тиску за півроку були
- дієта Аткінса (5,5 кг, систолічний арт. тиск 5,1 мм рт.ст.);
- зональна дієта (4,1 кг, 3,5 мм рт.ст.);
- DASH-дієта (3,6 кг, 4,7 мм рт.ст.).
Про це повідомив доктор Бредлі Джонстон з колегами з Університету Макмастер в Гамільтоні, Онтаріо.
Однак, в онлайн публікації у BMJ йдеться про те, що й інші популярні дієти за шість місяців зумовлювали помірне зменшення маси тіла та позитивну динаміку кров’яного тиску: схуднення на 2-3 кг та зниження артеріального тиску на 3-4 мм рт.ст.
За 12 місяців ефективність дієтичних інтервенцій суттєво послабилась і відмінності між дієтами стали незначними.
Жодна з популярних дієт не була пов’язана із значним зниженням ліпопротеїдів низької щільності (ЛПНЩ), за винятком середземноморської дієти, для якої за 6 місяців рівень холестерину ЛПНЩ знизився в середньому на 6,99 мг/дл. Також виявлено, що при дотриманні середземноморської дієти, показник зменшення вмісту холестерину не зменшувався через рік після початку інтервенції.
Коли Джонстон з колегами згрупували популярні дієти за макронутрієнтним профілем (співвідношенням білків, жирів та вуглеводів), то було визначено, що в низьковуглеводних дієтах та дієтах з низьким споживанням жирів показники схуднення та зниження артеріального тиску були приблизно однаковими.
Яку дієту обрати
Результати дослідження повідомляють про те, що медичні працівники можуть рекомендувати дієту, виходячи з особистих уподобань пацієнтів.
Відмінності в ефективності між дієтами, як правило, є незначними. Це означає, що люди можуть вибирати серед багатьох доступних дієт, не турбуючись про значну різницю в користі від їх дотримання.
Різні дієти, у будь-якому випадку, зосереджені на дефіциті калорійності, що призводить до поступового схуднення.
Широкий спектр проаналізованих популярних дієт забезпечує безліч різних стратегій харчування, але чіткого переможця не існує.
Дослідники говорять, що треба менше розмірковувати про обрану дієту, і більше думати про те, як зберегти результат і підтримувати нормальну вагу.
Підтримка схуднення передбачає контроль ваги, раціону харчування та фізичну активність. Отже, після початкового періоду схуднення, дуже важливо продовжувати здійснювати здоровий вибір у харчуванні та вести активний спосіб життя.
Загалом учасниками 121 рандомізованого клінічного дослідження були 21 942 пацієнти старше 18 років з надмірною масою тіла (ІМТ – 25,0-29,9 кг/м2) або з ожирінням (ІМТ ≥ 30 кг/м2). Ключовими параметрами для аналізу результатів були динаміка маси тіла, ЛПНЩ, ЛПВЩ, систолічний та діастолічний артеріальний тиск.
Недоліком дослідження є відсутність аналізу прихильності дієтичним планам, які вивчались.
Посилання на оригінальну публікацію:
Ge L, et al «Comparison of dietary macronutrient patterns of 14 popular named dietary programmes for weight and cardiovascular risk factor reduction in adults: systematic review and network meta-analysis of randomized trials» BMJ 2020; DOI: 10.1136/bmj.m696.