Події

«Найкращі дієти» насправді не є дієтами

На початку кожного року, після новорічних святкувань, google та пошукові сервіси перевантажені запитами щодо найкращих дієт. Традиційно видання U.S. News & World Report відповідає власним рейтингом, заснованим на висновках поважних експертів.

найкраща дієта

«Найкращі дієти» насправді не є дієтами

У 2022 році найчастіше з’являлись такі категорії запитів, як «Найкращі дієти в цілому», «Найпростіші для дотримання дієти», «Кращі дієти при цукровому діабеті» та «Кращі дієти для здоров’я серця», що відображає довгострокову тенденцію прихильності певним способам харчування та зручності їх дотримання.

У шести з дев’яти категорій рейтингів на першому місці фігурує середземноморська дієта, в якій акцент робиться на споживанні цільнозернових продуктів, бобових, фруктів та овочів, а також жирів із таких джерел, як горіхи та насіння.

Доктор Фатіма Коді Стенфорд з Массачусетського шпиталю та Гарвардської медичної школи в Бостоні зазначила, що більшість людей при обиранні дієти, схиляються до короткострокових змін, які при тимчасовому дотриманні можуть навіть завдати шкоди організму.

Доктор Стенфорд, яка була одним із 27 експертів, відібраних цього року U.S. News & World Report для оцінки 40 дієт, вважає, що середземноморська дієта насправді не є дієтою, а представляє собою модель здорового харчування.

Друге і третє місця в загальному рейтингу зайняли дієта «DASH» (дієтичні підходи для контролю гіпертензії) та флексітаріанська дієта, які також займають перші місця в шести інших категоріях. Дієта DASH також передбачає регулярне значне споживання овочів, фруктів і цільнозернових продуктів, але одночасно є спеціально спрямованою на зниження артеріального тиску за рахунок зниження кількості солі. Флексітаріанська дієта є подібною до вегетаріанських, але із дозволеним вживанням певної кількості продуктів тваринного походження.

Що означають дані рейтинги в контексті професійних дієтичних рекомендацій?

Доктор Кевін Клатт з Медичного коледжу Бейлора в Х’юстоні, який є членом редакційної ради Американського журналу клінічного харчування, зазначив, що розуміння терміну «дієта» лишається суперечливим. Насправді, ми у подібних рейтингах розглядаємо моделі харчування. Під «дієтою» більше розуміються лікувальні зміни, виключення певних продуктів та значне обмеження калорійності.

Малоймовірно, що експерти і фахівці в галузях медицини та харчування будуть рекомендувати якусь «іменну дієту». Можливості покращення здоров’я людини через зміни в дієті, дуже варіюються. Багато додаткових чинників зумовлюють вплив, починаючи від психології, рівня доходу, генетики та навколишнього середовища. Усі ці фактори впливають на харчування, і різні індивіди можуть по-різному реагувати на одну й ту саму дієту.

Ефективність рестриктивних дієт, як правило, обмежена протягом певного періоду часу. Людям досить складно довго дотримуватися строго регламентованої дієти. Доктор Клатт зазначив, що комерційні програми схуднення мають високий ризик ефекту маятника у вигляді повернення зайвої ваги, або навіть її подальшого набору, після припинення виконання рестриктивного плану харчування.

Більшості людей непросто постійно дотримуватись спеціальних планів харчування. Навіть порада «Вам треба харчуватись за принципами середземноморської дієти» — є не досить практичною і ефективною. Потрібна оцінка вихідного стану людини, включаючи  хімічний склад крові, поточну вагу і композицію тіла для планування та виконання індивідуальних інтервенцій у харчування.

Що думають екперти про дієти?

На думку експертів, здорове харчування – це не про назву дієти, яку ви б хотіли обрати, набагато більш важливий персональний підхід, який враховує навколишнє середовище, культуру, а також конкретні бажані результати для здоров’я.

Клатт і Стенфорд зазначили, що у більшості випадків все походить від того, про що людина вже знає і має мотивацію до змін у харчуванні та їх дотримання достатньо тривалий час.

Більше того, дієти, відібрані в якості претендентів «US News» і обраними учасниками дискусії, включаючи відомих фахівців у галузі харчування, діабету, здоров’я серця та ожиріння, сильно відхилялися в бік певної демографічної групи.

Середземноморська дієта має тенденцію виходити на перше місце з року в рік, але якщо при детальному огляді це є досить євроцентрично. Люди, які досліджують дієти, як правило, є білими.

Стенфорд наголошує на персональному підході до людей різних груп населення. Неможливо рекомендувати 12-річному трансгендерному чоловікові, якого виховують люди з Афганістану, те саме, що й 55-річній білій жінці.

Нижче наведено список дієт у дев’яти категоріях, після експертної оцінки 40 дієт за шкалою від одного до п’яти за семи категоріями, включаючи довгострокову втрата ваги, легкість дотримання, ризики для здоров’я та повноцінність харчування.

Найкращі дієти в цілому:

 1. Середземноморська дієта
 2. Дієта DASH (однакова кількість балів)
 3. Флексітаріанська дієта (однакова кількість балів)
 4. Дієта MIND
 5. Дієта TLC (однакова кількість балів)
 6. Дієта клініки Майо (однакова кількість балів)
 7. Волюметрична дієта (однакова кількість балів)
 8. Дієта Weight Watchers (однакова кількість балів)

Найкращі дієтичні програми:

 1. Дієта клініки Майо
 2. Дієта Weight Watchers
 3. Дженні Крейг
 4. Noom-дієта
 5. Nutritarian diet

Кращі дієти для схуднення:

 1. Флексітаріанська дієта
 2. Волюметрична дієта
 3. Дієта Weight Watchers
 4. Веганська дієта
 5. Дієта клініки Майо
 6. Дієта Орніша
 7. Дженні Крейг
 8. Дієта сирих продуктів
 9. Вегетаріанська дієта

Кращі дієти для швидкого схуднення:

 1. Аткінса
 2. Дієта HMR
 3. OPTAVIA
 4. Дієта Biggest Loser
 5. Кето-дієта
 6. Дієта Weight Watchers

Найкращі дієти для здорового харчування:

 1. Середземноморська дієта
 2. Дієта DASH
 3. Флексітаріанська дієта
 4. Дієта MIND
 5. Дієта TLC
 6. Скандинавська дієта
 7. Волюметрична дієта
 8. Дієта Weight Watchers

Найпростіші для дотримання дієти:

 1. Середземноморська дієта
 2. Флексітаріанська дієта
 3. Дієта фертильності
 4. Дієта MIND
 5. Дієта Weight Watchers

Найкращі дієти при цукровому діабеті:

 1. Середземноморська дієта
 2. Флексітаріанська дієта
 3. Веганська дієта
 4. Дієта клініки Майо
 5. Дієта DASH
 6. Дієта MIND
 7. Вегетаріанська дієта

Найкращі дієти для здоров’я серця:

 1. Середземноморська дієта
 2. Дієта Орніша
 3. DASH дієта
 4. Флексітаріанська дієта
 5. Дієта TLC
 6. Веганська дієта

Найкращі дієти на рослинній основі:

 1. Середземноморська дієта
 2. Флексітаріанська дієта
 3. Вегетаріанська дієта
 4. Скандинавська дієта
 5. Дієта Орніша

U.S. News & World Report  визначає «дієту» як план харчування із певним набором рекомендацій з метою схуднення або поліпшення здоров’я.

За інформацією Асоціації дієтологів України